2021-2022 External Achievement

2021/22 Celebration of Success for the Enhanced Smart Teen Project 2021/22

~Improvement Award SAEED ANS SHAHZAD

 

~Improvement Award LAM NOK HIM

回歸25週年徵文比賽

~季軍 XIE XIAOTONG 謝晓銅

~優異獎 TSO FUNG KONG 曹鳳剛

「築‧動‧歷史」全港中學生比賽

~挑戰版 優異獎 WONG SHO SHO 王莎莎

~挑戰版 優異獎 HUI KA LAI KASANDRA 許嘉麗

~挑戰版 優異獎 CAO BRIANNA ANGELIQUE 曹翠茹

~挑戰版 優異獎 CHUNG ALEXA LOUISE 鍾翹羲   

~挑戰版 嘉許獎 XIE XIAOTONG 謝晓銅

~挑戰版 嘉許獎 CHAN KA YAN 陳嘉恩

~挑戰版 嘉許獎 MA WEIZHE 馬煒喆

~普及版 優異獎 CAO BRIANNA ANGELIQUE 曹翠茹

~普及版 優異獎 MA WEIZHE 馬煒喆

~普及版 優異獎 XIE XIAOTONG 謝晓銅

~普及版 嘉許獎 CHAN KA YAN 陳嘉恩

~普及版 嘉許獎 WONG SHO SHO 王莎莎

~普及版 嘉許獎 LAI YU HIN 黎宇軒

Future Stars - Upward Mobility Scholarship 2021 (The Hong Kong Council of Social Service) (明日之星2021上游獎學金)

~Awardee REN SIYU 任思宇

~Awardee ZHANG CHI YAN 張智恩

Inter-School Athletics Competition 2021-2022 (D3A1)

~Girls Grade B 100m Hurdles - 2nd Runner-up HO WING SZE 

~Boys Grade A Shot Put- 1st Runner-up SINGH BHULLAR NARINDER

九龍城校際國情知識問答比賽

~中學組優勝獎 XIE XIAOTONG 謝晓銅

~中學組優勝獎 ZENG YINGYAN 曾穎顔

~中學組優勝獎 REN SIYU 任思宇

73rd Hong Kong Schools Speech Festival

Chinese Solo Verse Speaking

-Merit  CHAN YIK WA 

-Merit  WONG MING HUNG STEVEN 

-Merit  THAI YI-MAN 

-Merit  DAMAI NISHKARSH

-Merit  KHAN MUHAMMAD DANISH

-Merit  YU WAI NOK 

-Proficiency  SAEED SHAHZAD MARYAM

-Proficiency  CAO BRIANNA ANGELIQUE 

-Proficiency  LIN SHEUNG YUI SUNNY 

-Proficiency  YAU KOK PONG ALEC

-Proficiency  MA WEIZHE 

-Proficiency  TSE MING FUNG 

-Proficiency  MUHAMMAD SAMI 

-Proficiency  WONG SHO SHO

-Proficiency  ZENG YINGYAN 

-Proficiency  TAN XIAOWEN 

-Proficiency  YEUNG TSZ FUK 

-Proficiency  SHANG RONNY 

English Solo Verse Speaking

-Merit  RANA SARA

-Merit  SAEED SHAHZAD MARYAM

-Merit  CHUNG ALEXA LOUISE 

-Merit  NAIR SANJHANA RANJIT

-Merit  MALIK SABAHAT SAHAR 

-Merit  CHEN HARVEY LINTAG 

-Merit  CHEN PAOLO LINTAG 

-Merit  DONES PAUL AIDAN MOLANO

-Merit  KHAN SALIF 

-Merit  LIMBU GRISHMA 

-Merit  NADRES JOERAINE MAGSINO

-Merit  SAEED ANS SHAHZAD

-Merit  SALINAS MARC NHELSON CASAO

-Merit  YAU KOK PONG ALEC 

-Merit  TSANG SEE HO 

-Merit  TUNG YU FUNG 

-Merit  INGNAM SUBBA SHRISTI

-Merit  SHERPA LAKPA DIKI

-Merit  SHRESTHA SAMITA

-Merit  YEUNG TSZ FUK 

-Proficiency  SYED ARYAN HUSSAIN 

-Proficiency  BATH ANSHVIR SNGH

-Proficiency  GURUNG AYUSHMAAN 

-Proficiency  LIN SHEUNG YUI SUNNY 

-Proficiency  ALI MOIZ

-Proficiency  DHILLON ARDEEN KAUR

-Proficiency  LIMBU IVANI 

-Proficiency  DAMAI NISHKARSH

-Proficiency  SINGH SANAMDEEP 

-Proficiency  KWAN YIK HANG DICKEN 

The Harvard Book Prize 2022 Hong Kong

~Scholarship Winners DAMAI NISHKARSH 

~Awardee DAMAI NISHKARSH 

~Awardee WU KA WAI 胡家慧

~Awardee SAFA ZULFIQAR

The 24th Putonghua Public Speaking Competition for Primary and Secondary Schools 2022 

~Senior Secondary Level - Awardee (Kowloon Area) ZENG YINGYAN

~Senior Secondary Level - Awardee (Kowloon Area) WONG SHO SHO

2021 Caring School Award

Caring School Award

~Delia Memorial School (Hip Wo No.2 College)

A.S. Watson Group HK Student Sports Awards

~Awardee KHAN MUHAMMAD DANISH 

「共享中國夢 — 交通銀行香港大學生獎學計劃 2021 - 2022」

~Scholarship Award Winner CHEN YUTONG 陳榆桐     

「共享中國夢 — 交通銀行香港中學生獎學計劃2021」

~Scholarship Award Winner LUO WEIJUN 羅偉浚

Harmony Scholarship (2021-22) 融和獎學金(2021-22)

~Awardee CHEN PAOLO LINTAG 陳德露

~Awardee LIMBU GRISHMA 励美

~Awardee CAO JOSHUA GEORGE 曹俊傑

~Awardee DAMAI NISHKARSH

~Awardee KWAN SHING CHUNG  關誠聰

~Awardee HE SIYI 何思怡

Elsie Tu Education Fund-the 6th HK Junior Improvement Award 2021

~Commendation Award CAO JOSHUA GEORGE 曹俊傑

~Commendation Award ABDULGHANI ALI SHAHNAWAZ OTHMAN

~Commendation Award CHEN PAOLO LINTAG 陳德露

Applied Learning Scholarship (2020/21) 

~Awardee LAI WAI MING 黎偉明

Youth Arch Student Improvement Award (2020-21) 

~Awardee SHING SZE KA 成思嘉

~Awardee LI HO MAN 李皓民

~Awardee GURUNG ANJILA

~Awardee TSE MING FUNG 謝銘烽

~Awardee VO HOANG LONG 武澤輝

~Awardee CHONG HO CHING 莊皓正

~Awardee MOAZZAM SALEEM 申門沙

~Awardee TAI LOK HEI 戴洛希

~Awardee CHAN HO CHING 陳可澄

~Awardee MAMONA-TABASAM 馬滿娜

~Awardee KEI KIN HOP 紀健合

2021 Ng Teng Fong Scholarship (Ng Teng Fong Charitable Foundation) 

~Awardee CHUNG KAI WA PETER 鍾佳華

Sir Edward Youde Memorial Prizes for Senior Secondary School Students (2021-21) 

~Awardee SU QIUHUANG 蘇秋煌

~Awardee YAN WING YEE 甄詠儀

The Harvard Book Prize 2021 Hong Kong

2020-2021 External Achievement

 

~Winner LIMBU PRANIT

~1st Runner-up LAI WAI MING 黎偉明

~2nd Runner-up LAM LAI TUNG 林麗桐

Grantham Scholarships Fund 2020-2021

~Awardee LUO WEIJUN 羅偉浚

~Awardee YAU HING WAI 邱馨慧

~Awardee ZHUANG YINQI 庄茵淇

~Awardee CHEN YUTONG 陳榆桐

~Awardee CHAN SIN MEI 陳倩薇

「知史愛國 明史愛家」中國近代歷史問答比賽

~殿軍 HONG PUI LAM 洪佩琳

~殿軍 LUO WEIJUN 羅偉浚

~殿軍 TSO FUNG KONG 曹鳳剛

~殿軍 REN SIYU 任思宇

The 32nd Annual Book Report Competition for Secondary School Students

English Section

~Certificate of Participation GURUNG AYUSHMAAN 古浩文

~Certificate of Participation LIMBU GRISHMA 励美

~Certificate of Participation D'SOUZA SEAN DIAGO

~Certificate of Participation RAI DRISHYA

~Certificate of Participation YAU KOK PONG ALEC 丘國邦

~Certificate of Participation GURUNG SIMRAN

中文組- 廣泛閱讀組

~Certificate of Participation OU ZUOLIANG 歐作梁

~Certificate of Participation LING YING SUET 凌櫻雪

~Certificate of Participation CHEN YUTONG 陳榆桐

~Certificate of Participation YU HUICHUAN 余滙川

~Certificate of Participation MAK YING HON 麥櫻瀚

English Senior Section

~2nd Runner Up Abbas Ifra Shahid

第十三屆全港中小學普通話演講比賽

~九龍區初中組優異星獎 WONG SZE CHING 黃詩晴

~九龍區初中組良好獎 WONG SZE YU 黃詩雨

~九龍區初中組良好獎 ZENG YINGYAN 曾穎顏

~九龍區初中組良好獎 WONG SHO SHO  王莎莎

Future Stars - Upward Mobility Scholarship 2020 (The Hong Kong Council of Social Service)

-Awardee  ABBAS IFRA SHAHID

72nd Hong Kong Schools Speech Festival

Chinese Solo Verse Speaking

Cantonese

-Merit  LEE HIU CHING 李曉清

-Merit  CHAN CHUN HEI 陳俊僖

-Merit  SHANG RONNY 梁浩賢

-Merit  CHAU KAM TO 周錦濤

-Merit  WONG MING HUNG STEVEN 黃明洪

-Proficiency  SAEED ANS SHAHZAD

-Proficiency  THAI YI-MAN 趙依雯

-Proficiency  URMENETA ALFONSO JOAQUIN IGNACIO

-Proficiency  CHAN YIK WA 陳奕華

-Proficiency  YEUNG TSZ FUK 楊籽福

-Proficiency  GHULAM AMMAN

-Proficiency  LIMBU GRISHMA 励美

-Proficiency  ANJILA

-Proficiency  LEE JUN HEI VICENT 李駿希

Mandarin

-Merit  CHUNG KAI WA PETER 鍾佳華

-Merit  TSO FUNG KONG 曹鳳剛

-Merit  LIN SHEUNG YUI SUNNY 林尚睿

-Merit  CHAU SUNNY 周采昕

-Merit  YAN WING YEE 甄詠儀

-Merit  LIN ZILIN 林紫琳

-Merit  CHEN YUTONG 陳榆桐

-Proficiency  CHEN PAOLO LINTAG 陳德露

-Proficiency  CHAN SUEN HAN 陳宣嫻

-Proficiency  LI HO MAN 李皓民

-Proficiency  HONG PUI LAM 洪佩琳

-Proficiency  LUO WEIJUN 羅偉浚

-Proficiency  YEUNG TSZ FUK 楊籽福

English Solo Verse Speaking

-Merit  AKSAR MAIRA

-Merit  DHILLON ARDEEN KAUR

-Merit  SAFA ZULFIQAR

-Merit  YEUNG TSZ FUK 楊籽福

-Merit  INGNAM SUBBA SHRISTI

-Merit  SHERPA LAKPA DIKI

-Merit  YAN WING YEE 甄詠儀

-Merit  SANTOS JENNESSA LYNN KHAN 申倩莎

-Merit  MOK HOI YAN 莫凱欣

-Merit  ADECER JOSHUA EZEKIEL CAYABYAB

-Merit  SALINAS MARC NHELSON CASAO

-Merit  PADULLAPARTHI SATYADEEP 

-Merit  D'SOUZA SEAN DIAGO

-Merit  SAEED ANS SHAHZAD

-Merit  URMENETA ALFONSO JOAQUIN IGNACIO

-Merit  SARKER ADITTO

-Merit  LEE CHUN 李駿

-Merit  LAI YU HIN 黎宇軒

-Proficiency  MALIK SABAHAT SAHAR 馬志花

-Proficiency  LIMBU GRISHMA 励美

-Proficiency  ANJILA

-Proficiency  SHEK YUK MING YUKI 石鈺明

-Proficiency  CHOI YUNG YI 蔡容誼

-Proficiency  HONG PUI LAM 洪佩琳

-Proficiency  SHRESTHA SAMITA

-Proficiency  LIU TSZ KWAN WENDY 廖子君

-Proficiency  GURUNG AYUSHMAAN 古浩文

-Proficiency  CHEN PAOLO LINTAG 陳德露

-Proficiency  WONG MING HUNG STEVEN 黃明洪

-Proficiency  CAO JOSHUA GEORGE 曹俊傑

-Proficiency  ABDULGHANI ALI SHAHNAWAZ OTHMAN

-Proficiency  HO SING YU 何聲宇

-Proficiency  CHAU KAM TO 周錦濤

-Proficiency  SHANG RONNY 梁浩賢

「迎國旗、奏國歌」計劃

畢業證書

~DU XIAO CHUAN

~LEI RUIJIA

~XIAO MING

~CHONG HO CHING

~HO SING YU 

~CAO JOSHUA GEORGE

The Greater Bay Area STEM Excellence Achievement Award 2021 (Hong Kong)

Merit Award

~Delia Memorial School (Hip Wo No.2 College)

The Greater Bay Area STEM Excellence Award 2021 (Hong Kong)

Merit Award

~CAO JOSHUA GEORGE

~ABDULGHANI ALI SHAHNAWAZ OTHMAN

~GURUNG ANJILA

~SARKER ADITTO

~THAI YI-MAN

~URMENETA ALFONSO JOAQUIN IGNACIO

The Community Chest Flag Day 2019

Highest Donation Increment Award

~Delia Memorial School (Hip Wo No.2 College)

Top Ten Participation Rate Award No.7

~Delia Memorial School (Hip Wo No.2 College)

73rd Hong Kong Schools Music Festival

Silver Award

~LEE MAN YEE

2020-2021 Kwun Tong District Video Contest

Certificate of Appreciation

~Delia Memorial School (Hip Wo No.2 College) 

Campus Life under Pandemic - Co Video Competition

Champion

~LAM NOK HIM

~SAEED ANS SHAHZAD

~KWONG WAI YIU

~SALINAS MARC NHELSON CASAO

~D'SOUZA SEAN DIAGO

SportACT Award Scheme

Active School Award

~Delia Memorial School (Hip Wo No.2 College) 

Tian Ran Healthcare Limited Scholarship

Awardee

~LING YING SUET

~DAMAI NISHKARSH

2020 Caring School Award

Caring School Award

~Delia Memorial School (Hip Wo No.2 College) 

Student of the year 2019 (South China Morning Post & The Hong Kong Jockey Club)

Best Improvement 

~He Si Yi

-English Penmanship Competition - Secondary School (Senior)

-Award of Nomination

~Awardee SORIANO AYA JAMILA DIAZ

Health and Technology Leaders of Tomorrow

Name同學姓名
Prize
獎項
AKSAR MAIRA
Certificate of Attendance
出席証書
GURUNG AYUSHMAAN 古浩文
Certificate of Attendance
出席証書
KHAN SAIF 簡沙夫
Certificate of Attendance
出席証書
MALIK SAHABAT SAHAR 馬志花
Certificate of Attendance
出席証書
MUHAMMAD AAQIB 莫艾棋
Certificate of Attendance
出席証書
BHULLAR NARINDER SINGH
Certificate of Attendance
出席証書
D'SOUZA SEAN DIAGO
Certificate of Attendance
出席証書
SATYADEEP PADULLAPARTHI
Certificate of Attendance
出席証書
WONG MING HUNG STEVEN 黃明洪
Certificate of Attendance
出席証書
ABDULGHANI ALI SHAHNAWAZ OTHMAN 
Certificate of Attendance
出席証書
CAO JOSHUA GEORGE 曹俊傑
Certificate of Attendance
出席証書
DHILLON ARDEEN KAUR 
Certificate of Attendance
出席証書
GURUNG ANJILA 
Certificate of Attendance
出席証書
LAMEY KEVIN EHAB GAMAL
Certificate of Attendance
出席証書
MALIK MOHAMMAD AASHIR 莫沙阿
Certificate of Attendance
出席証書
SARKER ADITTO
Certificate of Attendance
出席証書
THAI YI-MAN 趙依雯
Certificate of Attendance
出席証書
THAPA JESHNA
Certificate of Attendance
出席証書
PUN DEBIN
Certificate of Attendance
出席証書
ESPIA MARK JOSEPH BUNGABONG
Certificate of Attendance
出席証書
SAN JOSE CYRON REGINALD TABLADA
Certificate of Attendance
出席証書
SAFA ZULFIQAR 莎花
Certificate of Attendance
出席証書
KWOK PUN LEONG XAVIER 郭本量
Certificate of Attendance
出席証書
GURUNG NANCY
Certificate of Attendance
出席証書
LIMBU NUMA
Certificate of Attendance
出席証書
OCAMPO ELYZA JHILL
Certificate of Attendance
出席証書
PUN GARBUJA ROSHNI 
Certificate of Attendance
出席証書
ABBAS IFRA SHAHID
Certificate of Attendance
出席証書

Harmony Scholarship (2020-21)

~Awardee VO HOANG LONG

~Awardee CHUNG KAI WA PETER

~Awardee ODITA ALEXIS MAE GALANZA

~Awardee SU QIUHUANG

~Awardee CHEN YUTONG

~Awardee YU HUICHUAN

Sir Edward Youde Memorial Prizes for Senior Secondary School Students (2020-21)

~Awardee OCAMPO ELYZA JHILL

~Awardee LI JIALE

A.S. Watson Group HK Student Sports Awards

~Awardee YUNG WAI CHAM

Applied Learning Scholarship (2019-20)

~Awardee OU ZUOLIANG

2020 Ng Teng Fong Scholarship (Ng Teng Fong Charitable Foundation)

~Awardee SU QIUHUANG

Youth Arch Student Improvement Award (2019-20)

~Awardee SINGH BHULLAR NARINDER

~Awardee KAUR DHILLON ARDEEN

~Awardee SIRIPHAN EKAWEE

~Awardee XIAO MING

~Awardee SHRESTHA SAMITA

~Awardee CHAN CHUN HEI

~Awardee YUEN SHUK YU

~Awardee MOHAMMAD QASIM

~Awardee CHEN JIBIN

~Awardee ASHRAF IQRA

~Awardee LEUNG HAU YEE

Youth Arch Student Improvement Award Scholarship (2019-20)

〜Awardee SHRESTHA SAMITA

Hong Kong Mathematical Games Open

~2nd Runner-up REN SIYU

2019-2020 External Achievement

-ISTEM Starter competition 1st-Runner Up

 

-Most Practical STEM Product

~CHUNG KAI WAH

~LUO WEIJUN

~YAN WING YEE

~TSO FUNG KONG

~REN SIYU

-Bronze Award CHEN YUTONG

-Certificate CHEN YUTONG

-Certificate LI YAN HEI

-Certificate LIN ZILIN

-Certificate REN SIYU

-Certificate CHUNG KAI WA PETER

-Certificate ZHANG CHEN YI

71st Hong Kong Schools Speech Festival

Chinese Solo Verse Speaking

Cantonese

-3rd place CHEUNG TSZ YAN

Mandarin

-Merit  WANG YI MAN

-Merit  CHEUNG PING

-Merit  LUO WEIJUN

-Merit  LI YAN HEI

-Merit  AU-YEUNG HOI KIU

-Merit  TSO FUNG KONG

-Proficiency  WONG MING HUNG STEVEN

-Proficiency  ZHENG ZIXUN

English Solo Verse Speaking

-3rd place  URMENETA ALFONSO JOAQUIN IGNACIO

-Merit  D'SOUZA SEAN DIAGO

-Merit  LIMBU GRISHMA

-Merit  CHEN PAOLO LINTAG

-Merit  TAI LOK HEI

-Merit  RAI SUMAN

-Merit  SHRESTHA SAMITA

-Proficiency  GURUNG ALISHA

Joint School Fencing Competition (BY JOSS)

-Champion  SAN JOSE CYRON REGINALD TABLADA

-1st Runner-up  SARKER ADITTO

Harmony Scholarship 2018-19 (HKSAR Secretary for Home Affairs)

-Awardee  LI YAN HEI

-Awardee  CHEUNG TSZ YAN

-Awardee  LUO WEIJUN

-Awardee  CHAN SIN MEI

-Awardee  URMENETA ALFONSO JOAQUIN IGNACIO

-Awardee  LI JIALE

Sir Edward Youde Memorial Prizes for Senior Secondary School Students 2019/20 (Sir Edward Youde Memorial Fund Council)

-Awardee  PUN GARBUJA ROSHNI

-Awardee  THAPA BHAGWATI

A.S. Watson Group HK Student Sports Awards

-Awardee  LAI SIU KI

Applied Learning Scholarship (2018-19 School Year) (Law’s Charitable Foundation & Education Bureau)

-Awardee  CHEUNG PING

2019 Ng Teng Fong Scholarship (Ng Teng Fong Charitable Foundation)

-Awardee  YAN WING YEE

Youth Arch Student Improvement Award 2018-19 (Youth Arch Foundation)

-Awardee  THAPA BHAGWATI

-Awardee  OCAMPO ELYZA JHILL

-Awardee  URMENETA ALFONSO JOAQUIN IGNACIO

-Awardee  LUO WEIJUN

-Awardee  ZHUANG YINQI

-Awardee  OCAMPO ANNE RHOZE

-Awardee  ZHANG ZIZHAO

-Awardee  YEUNG TSZ

-Awardee  CHAN SUI KAI

-Awardee  GURUNG HITMAN

The Harvard Book Prize 2020 Hong Kong

-Winner  LIMBU NUMA

-1st Runner-up  GOMEZ KIMBERLY NICOLE CABUGZA

-2nd Runner-up  YU HUICHUAN

Future Stars - Upward Mobility Scholarship 2019 (The Hong Kong Council of Social Service)

-Awardee  THAPA BHAGWATI

-Awardee  OCAMPO ELYZA JHILL